Ostatnio naszła nas ochota na pierogi "ruskie". Często wegańskie "ruskie" spotyka się w wersji z tofu zamiast białego sera - my chcieliśmy odpocząć od tofu, które ostatnio regularnie pojawiało się na naszym stole. Wpadliśmy więc na pomysł, aby użyć do tego kaszy jaglanej. Sprawdziła się idealnie! Na majówkowej wyżerce było testowanie i wszyscy stwierdzili, że wiernie oddają smak tradycyjnych pierogów ruskich. Pysznie i tanio, tylko trzeba znaleźć odrobinę czasu na pobawienie się w lepienie. Do tego pietruszkowe skwarki i można się zajadać ze smakiem!
Wegańskie pierogi "ruskie" z kaszą jaglaną
Przepis na ok. 30 pierogów
Potrzebujemy:
Ciasto:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 3/4 szklanki wody
Farsz:
- 1/2 szklanki nieugotowanej kaszy jaglanej
- 3-4 średniej wielkości ziemniaki
- 2 duże cebule
- 2 łyżki sosu sojowego
- 1 łyżka soku z cytryny
- sól, pieprz - sporo do smaku wedle uznania
Skwarki z pietruszki:
- 1 pietruszka (korzeń)
- 1 łyżka papryki wędzonej
- 2 łyżki sosu sojowego
Przygotowanie:
- Kaszę jaglaną przelewamy wrzątkiem i płuczemy. Pół szklanki kaszy zalewamy 1 szklanką wody, odrobinę solimy i gotujemy do miękkości . Kiedy będzie gotowa odstawiamy do ostygnięcia.
- Ziemniaki gotujemy i odrobinę solimy. Po ugotowaniu ugniatamy je i odstawiamy, aby ostygły.
- Cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Smażymy na oleju na małym ogniu do momentu, aż się zeszkli i ładnie zarumieni na złoty kolor.
- Kaszę, ziemniaki i podsmażoną cebulę dokładnie ze sobą mieszamy. Dodajemy sos sojowy oraz odpowiednią ilość soli i pieprzu - wedle uznania.
- W międzyczasie robimy nasze skwarki - pietruszkę kroimy w małą kosteczkę, zalewamy ją sosem sojowym i przyprawami. Tak zamarynowaną odstawiamy na czas lepienia do lodówki, żeby smaki sobą przeszły.
- Gdy nasz farsz jest gotowy zabieramy się za ugniatanie ciasta. Mąkę przesiewamy do miski i dodajemy wody. Dokładnie ugniatamy - ciasto nie powinn lepić się do rąk. Jeżeli tak jest, dodajemy jeszcze odrobinę mąki. Następnie ciasto dzielimy na małe kuleczki, które zaraz będziemy "rozgniatać" w palcach i uzupełniać farszem - można też tradycyjnie rozwałkować ciasto i wyciąć kółka np. kubkiem, ale tak jest szybciej i mniej sprzątania :) Lepimy!
- Kiedy pierogi są już ulepione wrzucamy je do garnka z wrzącą wodą (osoloną i z odrobiną oleju) i gotujemy kilka minut, aż wypłyną na powierzchnię - wtedy wyjmujemy.
- Na koniec pokrojoną w kostkę i zamarynowaną pietruszkę smażymy chwilę na oleju na patelni i nasze roślinne skwarki gotowe!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz